Hétköznapi táplálkozásunk túlnyomórészt savasító ételekből áll (pl.: édességek, húsok, tejtermékek, gyümölcsök, élesztővel készült pékárú, üdítőitalok, kávé, alkohol, stb.), vagyis táplálkozásunk közel 90%-ban savas ételeket tartalmaz. :-(
Ezzel szemben az ideális arány 20% savasító és 80% lúgosító étel lenne. Aki táplálkozását elmozdítja lúgosító ételek irányába és nagyobb mennyiségű szénsavmentes vizet fogyaszt (napi minimum 2 liter), ez az egyensúlyhiány korrigálható, és így helyreállítható az optimális egészség, valamint a jó közérzet. Mai rohanó, gyakran stresszes életünkben szinte képtelenség ezt 20-80%-os arányt táplálkozásunkban betartani, ezért is kell valami természetes kiegészítés, ami ezt a lúgosító irányt elősegíti.
Savas közegben a sejtek meggyengülnek, és ez hatással van az idegrendszerre - depresszió -, az izomzatra - gyengülés, sorvadás -, a bőr tónusára - korai öregedés -, az agysejtekre és azok neuron-átviteli képességére - ködös gondolkodás, koncentráció hiány -, valamint a szerveinkre - betegség, fáradtság.
A savas állapot a túlsúly egyik igen jelentős oka is, ez a test normális reakciója a túlsavasodásra. A zsírsejtek megkötik a savakat, és elszállítják őket a létfontosságú szervek közeléből, hogy megvédjék őket a sav roncsoló hatásától. Lúgos környezetben a test eléri ideális súlyát, sőt aki ezzel még mindig elégedetlen, további lúgosítás mellett könnyebben tud további kilókat leadni.
A testmozgás hiánya, például az íróasztal előtt történő munkavégzés oxigénhiányt idézhet elő az izmok elégtelen vérkeringése révén. Az oxigénhiány következtében tejsav termelődik, ami ugyancsak terheli a sav-bázis háztartást. Az alga a létező legjobb oxigéntermelő és szállító tápanyag, így ennek köszönhetően nő testünk oxigénszintje is.
Ha szervezetünk már nem képes a savfelesleg teljes kiválasztására, akkor azt vagy elkezdi raktározni a szövetekben (ez az úgynevezett autotoxikáció), főként zsírszövetekben, ami hízáshoz vezet vagy elkezdi semlegesíteni azt (ez pedig az úgynevezett pufferolás), olymódon, hogy a semlegesítéshez szükséges ásványi anyagokat elkezdi elvonni a különféle szervektől, mint például a kalciumot a csontokból. Lehet, hogy meg is van a csontritkulás egy lehetséges oka?
Savas közegben a sejtek nem érzik jól magukat, így megbetegszenek. A rákos sejteknek az oxigénszegény, savas környezet az ideális talaj a szaporodásra, így ne csodálkozzunk, hogy gombamód szaporodnak a rákos megbetegedések.
Sok alapvető táplálékunk, mint például a fehérjék, a fő savkeltő élelmiszerek közé tartoznak. Mivel a fehérjék elengedhetetlen tápanyagok, ezért bevitelüket nem szabad megtagadni szervezetünktől. A spirulina algának nem emészthetetlen cellulózból álló sejtfala van, hanem emészthető muco-poliszacharidból álló réteg képezi külsejét. Ennek köszönhetően az emberi szervezet rendkívül jól képes azt hasznosítani, sejtfalának köszönhetően tartós fogyasztása sem terheli meg a testet. Nem kell semmilyen más fehérjét fogyasztanunk, a napi szükségletet a spirulina fedezi, jó felszívódásának köszönhetően nincs maradék anyag, ami savképzéshez vezetne.