A CUKORBETEGSÉG ÉS AZ ALGA
Az Egészségügyi Világszervezet statisztikája szerint a cukorbetegség a XXI század népegészségügyi, nem fertőző, civilizációs (a jólét következtében kialakult) betegsége! Adatok: 2007-ben a Földön 246 millió cukorbeteg volt, a Föld lakosságának 4,3%-a! Magyarországon a lakosság 5.5 %-a - 500 ezer ember- nyilvántartott cukorbeteg. Minden felismert cukorbetegre jut egy fel nem ismert cukorbeteg! |
Egy tudományos értekezésben japán tudósok azt állították, hogy a súlyos cukorbetegségben szenvedőknél a Spirulina alga 8 heti szedése után a cukorérték az enyhe lefolyású cukorbetegek szintjére csökkent. Japánban sokan esznek Spirulina algát: 45%-a pácienseknek az algát különböző betegségek ellen eszi, a 25%-a pedig cukorbetegség ellen. A klinikai megfigyelések igazolták náluk, hogy a Spirulina alga a cukorbetegség tüneteinek mérséklésénél meglepően jó eredményt mutat. A II. tipusú cukorbetegség kezelésében is szerepe lehet a jövőben: egy vizsgálat szerint napi 2 grammos algaadag 2 hónapi szedése javított különböző laborértékeken, így a vércukorértékeken is. Ezeket a jó híreket aláámasztják saját cukorbeteg ügyfeleink tapasztalatai is!
Minden 10. ember a cukorbetegségben szenved, ha tudja, ha nem. 60 éves kor felett Magyarországon a lakosság 20%-a cukorbeteg. 1978-1998 között a gyerekek körében megháromszorozódott a cukorbetegség!
Mi is az a cukorbetegség?
A cukorbetegség (másnéven: diabetes mellitus, diabétesz, édes vizelés) a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, mely gyakran súlyos szövődményekkel jár: érelmeszesedés, magas koleszterinszint, szív-és érrendszeri betegségek, elhízás. Nem gyógyítható, de megfelelő terápiával és diétával a betegség karbantartható, ezáltal a szövődmények kialakulása is megelőzhető!
Ahhoz, hogy a táplálékkal szervezetünkbe bevitt szénhidrátot hasznosítani tudjuk, inzulinra van szükségünk. A cukorbetegségben szenvedőknél a szervezet nem termel elég inzulint, vagy a megtermelt hormont, nem tudja a szervezet hatékonyan felhasználni.
Az inzulint a hasnyálmirigy béta-sejtei termelik. Hormon, ami a sejtek cukorfelvételét szabályozza. Hiányában vagy, ha valamilyen okból hatását kifejteni nem tudja, a sejtek képtelenek a vér cukortartalmának felvételére. Ilyenkor a vér cukortartalma megemelkedik, ami súlyos következményekkel járhat.
Az emelkedett vércukorszint önmagában is megterhelő a szervezetnek, emellett az alábbi szervek működését rontja, és a szerv megbetegedéséhez vezethet. Az érfalak károsítása, szívbetegség, vesemegbetegedése, látás romlása, és az idegsejtek károsítása.
A jelenleg érvényes meghatározás szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Ha az éhgyomorra mért vércukor 6,1 - 6,9 között van, azt károsodott éhomi vércukorértéknek nevezzük. Ha a cukorterhelés során a 120 perces érték 7,8 - 11,1 mmol/l között van, az a csökkent cukortolerancia. Ez a két eltérés még nem azonos a cukorbetegséggel, bár már fokozott érrendszeri rizikót jelentenek. Az ilyenkor bevezetett életmódváltozások hatására még van esély a cukorháztartás normalizálódására.
A cukorbetegség főbb típusai
1-es típus (inzulinfüggő): gyermek vagy serdülőkorban lép fel. Ilyenkor a szervezetben kevés az inzulin, vagy teljesen hiányzik.
2-es típus (egy ideig nem inzulinfüggő): felnőtt, vagy időskorban alakul ki. Az összes eset körülbelül 91%-a ebbe a típusba tartozik. Jellemzője az, hogy a hasnyálmirigy termel inzulint, de a szervezet nem tudja azt felhasználni.
Megemlítendő még a terhességi diabétesz, mely a terhesség idején alakul ki, vagy válik nyilvánvalóvá. A terhesség után rendszerint spontán megszűnik, de az érintett nők körében nagyobb a cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázata.
Az 1-es típusú cukorbetegség tünetei
Az 1-es típusú cukorbetegségnél gyorsan megjelennek a jellegzetes diabeteszes tünetek, a megnövekedett vizeletmennyiség, az állandó szomjúságérzet, a fokozott étvágy ellenére bekövetkező súlyvesztés, a magas vércukorszint, a cukor megjelenése a vizeletben, illetve a kóma kialakulása. Gyakori tünete a nagymértékű szájszárazság, fáradékonyság, levertség, éhségérzet, látásromlás, fejfájás, éjszakai lábikragörcs, a bőrfelszín viszketegsége, a nőknél mindez hüvelyi viszketéssel is kiegészül, a hajlatokban - így a farpofák között, a combhajlatban és az emlők alatt -, a bőr kimaródása, a hüvelynyálkahártya vagy a hímvessző gyakori gyulladása, "hangyamászás", azaz kéz- és a láb zsibbadása jelentkezik.
Az inzulintermelő hasnyálmirigy-sejtek pusztulása miatt a hormon termelése rohamosan csökken, melyet csak külső bevitellel lehet pótolni, ezért hívják inzulindependens diabetesznek. Alacsony inzulinszint jellemzi, ezért azonnali kezelést igényel, inzulinterápia formájában. Kialakulásában autoimmun folyamatoknak tulajdonítanak szerepet (ilyenkor a szervezet önmaga ellen termel ellenanyagot), melyek a hasnyálmirigy-szigetsejtek pusztulásához vezetnek.
2-es típusú cukorbetegség tünetei
A cukorbetegek legnagyobb része a II. típusú cukorbetegségben szenved. A betegség az ő esetükben lassan, lappangva alakul ki, hosszú ideig nem okoz panaszokat. Típusos esetben a betegek a kórisme pillanatában általában 45-65 év közöttiek, többségük elhízott, és rendszerint már a betegség szövődményei is jelentkeznek náluk. A tünetek hasonlóak az 1-es típusnál felsoroltakhoz, csak sokkal lassabb kialakulásúak. Ennél a típusnál nem az inzulin abszolút hiányáról, hanem az elhízás következtében kialakuló inzulinrezisztenciáról van szó, ennek következtében alakul ki a magas vércukorszint, akár megemelkedett inzulinszint mellett is. Hosszú távú kezelésénél ezért nincs szükség az azonnali inzulinterápia bevezetésére. Jelentkezhet még altesti viszketés, gennyes bőrfertőzések kialakulása, nők esetén kezeléssel dacoló hüvelyi gombásodás. A lehelet lehet aromás (acetonos) illatú. Gyakori az elhúzódó sebgyógyulás és az ínybetegségek előfordulása is.
Milyen teendőink vannak cukorbetegség esetén?
Mindenképpen orvosi kivizsgálás. A cukorbetegség hatékony kezelésének alapja, hogy a hajlandó-e alapvetően változtatni étrendjén, életmódján. A betegséget rendszeres ellenőrzés mellett gyógyszerrel, vagy inzulinnal kell kezelni.
Az étrendi változtatások és az étrendi terápia a sikeres kezelés alappillére, bármely típusú cukorbetegségről legyen szó. Az étrend gerincét az alacsony glikémiás indexű, kis energiatartalmú zöldségfélék, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült lisztek, kenyerek, tészták adják. A fehérjebevitelt alacsony zsírtartalmú tejjel, tejtermékekkel, sovány húsokkal, húskészítményekkel, halakkal, valamint szárazhüvelyesekkel fedezhető. Az ételkészítéshez kevés növényi olaj használata szükséges. Kerülni kell mindenféle egyszerű és koncentrált szénhidrát (cukor, méz, aszalt gyümölcsök, valamint ezekkel készült bármilyen étel, ital) fogyasztását, valamint a zsírban gazdag élelmiszereket, ételeket. Javasolható az összetett szénhidrátok, rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása.
A cukorbaj kezelése táplálék-kiegészítőket igényel, mivel a betegek tápanyagok iránti igénye jóval magasabb, mint másoké. A Green Gold Solar & Lunar & Pur & Mint termékek szabályozzák az emésztést, jól használhatóak a vércukorszint kiegyensúlyozására két étkezés között, regenerálják a bélrendszert, megszabadítják a szervezetet a bekerült méreganyagoktól, nehézfémektől, valamint helyreállítják a szervezet savháztartását. Ezáltal a szervezet immunrendszere felépül, és képes lesz saját maga is védekezni a káros behatások ellen. Ezzel együtt kb. 4000 vitális anyaggal (aminosavakkal, ásványokkal, nyomelemekkel, vitaminokkal, enzimekkel, stb.) látják el testünket, amelyeket az élelmiszereinkből már nem tudunk pótolni, mivel nem tartalmazzák a szükséges mértékben ezeket a létfontosságú elemeket.